Nasıl

Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Ev temizliği nasıl yapılır

Yazı İçeriği

Yaşadığınız evin düzenli olması, temiz olması her zaman size huzur verecektir. Bir evin temiz olması aynı zamanda dekorasyonun da daha özel görünmesine katkı sağlar. Temiz bir ev huzur kaynağı olmanın yanında sağlığınız içinde temel ihtiyaçtır. Günlük yaşamın içinde evin kirlenmesi kadar uzun süreli temizlik yapılmamasından kaynaklı olarak da eviniz kirlenir ve kalıcı kirlere ev sahipliği yapar. Bu nedenle düzenli olarak ev temizliği yapılması, evinizin temiz kalması sağlanmalıdır. Bir evi detaylı olarak temizlemek için;

  • Pencereleri açarak havalandırmalısınız; Eviniz kapalı kaldığı süre boyunca havasız kaldığı için havadaki partiküller mobilyalarınızın üzerine çöker ve leke oluşturur. Bu durum hem sağlığınız hem de mobilyalarınızın kullanımları için risk oluşturur. Bu nedenle düzenli olarak havalandırma işlemi yapmanız gereklidir.
  • Cam, kapı ve pencere temizliği yapmalısınız; Kapı, pencere ve camlar açık havaya maruz kalan yerler olduğunda daha hızlı bir şekilde kirlenir. Biriken tozlar hava sirkülasyonu ile evinize dolar. Bu nedenle düzenli olarak imkanınız varsa günlük olarak kapı, pencere temizliği yapmalısınız. Camlar, yağmur ve toz nedeni ile çok lekeli görünürler. Bu nedenle mevsim geçişlerinde mutlaka cam temizliği yapılması gereklidir.
  • Perdeleri mevsimine göre temizleyin; perdeler mevsimlik olarak değişen eşyalardır. Bu durum kullanım süresince yıkanmasını zorunlu kılar. Mevsim ortasında ve mevsim geçişlerinde kumaş türüne uygun olarak yıkanıp ütülenmesi gereken perdeler temizliğin ana temellerinden biridir.
  • Duvarlar düzenli olarak silinmeli; Tozların biriktiği ve kalıcı kir oluşturduğu yerlerin başında duvarlar gelir. Bu nedenle düzenli olarak mümkünse 10 günde bir duvarlar silinmeli ve temiz kalması sağlanmalıdır.
  • Toz alma işlemi; tozlar her aman başımızın belasıdır. Uzun süreli temizlik yapılmadığında her yerde tozlar birikir ve zararlı canlılar için yaşam alanı oluşturur. Günlük olarak toz alma işlemi yapılması gereklidir.

Ev Temizliğinde Mobilya Düzeni

Ev temizliği denildiğinde aklınıza sadece temizlik gelmemelidir. Ev temizliği kapsamında günlük çarşafların değiştirilmesi, mobilyaların düzeninin korunması, mutfak düzeninin sağlanması gibi konularda yer alır. Hijyenik açıdan temiz ancak mobilyaları dağınık veya çarşafları lekeli bir ev temiz bir olmayacaktır. Evinizin dekorasyon düzenine göre mobilya düzenini korumalı, çarşaf ve yatak örtüsü gibi tekstil ürünlerinin temiz kalmasını sağlamalısınız.

Halı ve Zemin Temizliği

Zeminler, her zaman en fazla kirlenen yerlerdir. Zeminde yer alan halılar, kilimler ve diğer aksesuarlar her zaman tozların ve lekelerin  ana yatağı olmuştur. Halılar, tüyleri arasında kir ve leke barındırdıkları için düzenli olarak profesyonel kişiler tarafından yıkanmalıdır. Halı temizliği doğru yöntemler ve doğru kimyasallar ile yapılmadığında gözle görülmesede de kirlere ev sahipliği yapmaya devam eder. 

Ev Temizliğinde Mutfağın Yeri

Mutfak, her zaman diğer yaşam alanlarına göre daha fazla eşyanın, araç ve gerecin yer aldığı alandır. Bu nedenle diğer yaşam alanlarına göre kirlenme oranı daha fazladır. Mutfak temizliği yaparken öncelikle tüm mutfak gereçlerinin temiz ve hijyenik olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca kalabalık olan mutfak tezgahının her aman düzenli olması da ev temizliği açısından çok önemlidir.

Banyo ve Tuvalet Temizliği

Evin hijyen açısından en önemli alanlarının başında banyo ve tuvalet gelmektedir. Bu alanlar ıslak hacimler olarak adlandırılan ve nem, su nedeni ile kir v elekelerin yatağı konumundadır. Bu alanlar, doğru kimyasal temizlik ürünleri ve doğru yöntemler ile düzenli olarak günlük temizlenmelidir. Banyolar, her kullanım sonrasında temizlenmeli ve havalandırılmalıdır. Tuvaletler ise banyolara göre daha riskli alanlardır. Her kullanım sonrasında hijyenik olması sağlanmalıdır. Bu alanlar kullanılmadıklarında da düzenli olmak zorundadır.

Kitaplık Temizliği

Evinizde yer alan kitaplıkları düzenli olaraka temizlemelisiniz. Kitaplıkların tozlarının alınması ve kitapların düzenlenmesi ev temizliği için çok önemlidir. Kitaplıklar, uzun süre kullanıldıklarında tozlar için en ideal alanlardır. Bu nedenle haftalık olarak temizlenmesi çok önemlidir.

Tv Ünitesi Temizliği

Tv üniteleri, üzerinde barındırdığı elektrikli cihazlar ve aksesuarlar nedeni ile kirlenmeye en müsait alanlardır. Bu alanlar oturma odası ve salonlar için kötü görsel oluşturacaklarından dolayı düzenli olarak temizlenmelidir.

Ev temizliği yaparken doğru malzemeler kullanmalı ve doğru yöntemler ile temizlik yapmalısınız. Yanlış malzeme kullanımı daha riskli sonuçlar doğuracaktır. Ev temizliği, sağlıklı ve mutlu bir yaşamın anahtarı olacağı için dikkatli olmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir