Nasıl

Cam Temizliği Nasıl Yapılır?

Cam Temizliği Nasıl Yapılır?

Yazı İçeriği

Pencere camları, yıl boyunca çık havaya maruz kalan, çok kolay kirlenen ve temizlenmediğinde kalıcı kirlere ev sahipliği yapan yerlerdir. Özellikle yağışlı günlerden sonra yağış izlerinin kaldığı ve tozlarla birlikte kirlerin bulunduğu camları düzenli olarak silmek ve temizlemek evinizin dış görselliği açısından da çok önemlidir. Kirlenen camları temizlemek için kullanacağınız malzemeler ve etkili yöntemler bulunuyor. Toptan temizlik malzemeleri olarak sizlere kapsamlı bir rehber hazırladık.

Cam Temizliği Nasıl Yapılır?

  • İz bırakmadan cam temizliği yapmak için dikkat edeceğiniz noktalar şunlardır.
  • Cam temizliği için önce dış taraftan başlamalısınız. Camların dış yüzeyleri iç yüzeylere göre her zaman daha kirlidir. Bu nedenle temizliğe önce dış taraftan başlamanız gerekiyor. 
  • Cam temizliği yapmak için yağışlı veya kapalı günleri tercih etmemelisiniz. Yağışlı günlerde yapacağınız cam temizliği çok kısa ömürlü olacaktır. Kapalı günlerde havadaki partiküller camlara daha kolay yapışmaktadır. Bu nedenle kapalı ve yağışlı günler yerine güneşli ve açık havaların olduğu günleri tercih etmelisiniz. Güneşli havalarda yapacağınız cam temizliği daha kısa sürecek ve camlarınız ışıl ışıl olacaktır. 
  • İz bırakmadan cam temizliği yapmak için gazete kağıtları kullanmalısınız. renkli olmayan gazete kağıtları ile yapacağınız cam temizliği daha parlak ve daha temiz camlara sahip olmanız konusunda size avantaj sağlayacaktır. 

Cam Temizliği İçin Önerilen Ürünler

Cam Temizliği Neyle Yapılmalıdır?

Cam temizliği yaparken camlarda biriken kalıcı kirler çıkarma özelliği bulunan temizleyiciler kullanılmalıdır. Bu temizleyicileri cama sıkarak gazete kağıtları ile silmeye başlayabilirsiniz. Gazete kağıtları camlarda bulunan katı ve kalıcı kirleri daha kolay temizlemenize yadımcı olur. Cam temizliği için deterjan türevleri kullanmak zorunda değilsiniz. İsterseniz sadece su yardımı ile ön temizlik işlemini yapabilirsiniz. 

Gazete kağıtları ile yapacağınız temizlik sonrası ince temiliğe geçebilirsiniz. Cam yüzeyleri parlatmak için üretilmiş parlatıcıları camlara sıkarak nemli bezler yardımı ile temizlik işlemine devam edebilirsiniz. Cam yüzeyler parlak bir görünüm alana kadar bu işleme devam etmelisiniz.  
Cam temizliği için kullanacağınız bez çeşitlerine dikkat etmelisiniz. Tüm bezler cam temizliği için uygun değildir. Cam silme işlemi için mikro fiber bez kullanılması gereklidir. Mikro fiber bez, iz bırakmayan ve tüy yapıştırmayan bez türü olduğu için son silme işleminde tercih edilmelidir. 

Cam Silme Suyu Nasıl Yapılır?

Cam temizliği için kullanacağınız suyu evde kendiniz yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken 2 litre su içine 1 adet limonun suyunu sıkmak ve üzerine 2 kaşık karbonat eklemek. Bu karışımı nemli bir bez yardımı ile camlara uyguladığınızda camlarınızda izlerin kalmadığını, kuru mikro fiber bez ile sildiğinizde camlarınızın parlak bir görünüme kavuştuğunu görebilirsiniz.

Eğer camlarınızda hoş ve güzel bir koku kalmasını istiyorsanız karışım içine şampuan ekleyebilirsiniz. Şampuanların bazik özelliği sayesinde daha kolay bir temizlik yapma şansınız olacaktır. Temizlik sıvısı içinde yarım çay bardağı şampuan ekleyerek ideal karışı oranını elde edebilirsiniz.

Cam Temizliği Ne Zaman Yapılmalıdır? 

Cam temizliğini istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Ancak cam temizliği oldukça yorucu ve zor bir işlem olduğu için her zaman yapılması mümkün olmamaktadır. Bunun için ideal temizlik zamanları aylık periyotlarda olmasıdır. Ayrıca detaylı cam temizliği yapmak için mevsim dönüşlerini de tercih edebilirsiniz. Yağmurlu kış mevsiminde daha sık cam temizliği yapmak evinizin daha temiz kalması açısından ok önemlidir. Cm temizliği gün aşırı olarak yapılmamalıdır. Cam yüzeylerinde bulunan kristalize tabaka, bu özelliğini yitirdiğinde camlarınızda çizikler meydana gelecektir. Bu duru ev hanımları tarafından hoş karşılanmaz. Bu nedenle aylık periyotlarda cam temizliği yapılması cam yüzeylerin parlaklığı açısından da önemlidir. 

Çok Kirli Camlar Nasıl Temizlenir?

Camlarınız uzun süredir temizlenmişse, aşırı kirli camlara sahipseniz veya yeni taşınacağınız evin camları çok fazla kirliyse yapmanız gereken duru bir du ve sünger yardımı ile cam yüzeyindeki kirleri ve lekeleri yumuşatmak. Bu işlem tüm kirlerin yumuşamasını sağlar. Bu işlemden sonra yapmanız gereken ılık sabunlu su veya cam sil olarak satılan temizleyici kimyasallar yardımı ile camları silmek. Bu işlem sonrasında camlarınızdaki kalıcı kirlerin kaybolduğunu göreceksiniz. Kalıcı kirlerin temizlenmesinden sonra normal cam temizliği işlemlerini uygulayabilirsiniz. Önemli olan camların yüzeyindeki kalıcı kirlerin ortadan kaldırılması olduğu için kimyasal temizleyici kullanmaktan çekinmeyin. Bu temizleyiciler camlarınızda kalıcı izler bırakmadığı ve yüzey parlaklığını kaybetmediği için içiniz rahat olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir