Nasıl

Çamaşır Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?

Çamaşır Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?

Yazı İçeriği

Çamaşır makineleri; elbiselerimizi, perdelerimizi, örtülerimizi yıkadığımız ve temizlediğimiz makinelerdir. Sürekli sabun, deterjan, ve diğer temizlik malzemeleri ile yıkama yaptığı için temiz olduğu düşünülen çamaşır makineleri aslında eriyen kimyasal temizleyicilerin birikmesi ve kalıcı tortu oluşturması nedeni ile çok kirlidir. Bu nedenle çamaşır yıkamak kadar çamaşırları yıkadığımız makineler için çamaşır makinesi temizliği gereklidir.

Çamaşır Makinesinin Kirlendiğini Nasıl Anlarız?

Çamaşır makineniz kirlenmişse kendisini bazı işaretler ile belli eder. Kirlenmiş bir çamaşır makinesi yıkadığınız elbiselerde bazı lekeler bırakır. Sararmış gibi görünen bu lekeler çamaşır makinenizin kirlenmiş olduğunu gösteren en temel işarettir. Çamaşır makinesi kazanı içinde biriken erimiş deterjanlar ve diğer temizleyiciler zamanla kuruyarak sararır ve sararan bu kirler zamanla çamaşırlarınızda lekeler oluşturur. 
Çamaşır makinenizin kirlendiğini ve temizlenmesi gerektiğini gösteren bir diğer işaret çamaşır makinesi içinden koku gelmesidir. Çamaşır makinesi içinde oluşan kirler kötü bir koku oluşturur. Bu koku çamaşırlarınızın üzerine siner. Çamaşır makinelerinizde yapacağınız yıkamalar, makinelerinizi de yıkayacağınız anlamına gelmiyor.

Çamaşır Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır ?

Sürekli kullanım sonrasında çamaşır makinelerinizde biriken kullanılmış deterjanlardan, bakterilerden, kalıcı kirlerden kurtulmak için yapmanız gereken çamaşır makinenizi en yüksek devirde çalıştırmak ve çamaşır makinesi içinde 2 çay bardağı sirke ve yarım çay bardağı karbonat eklemek. En yüksek devir çalışan makine içinde yer alan mucizevi karışım kalıcı kirleri ve katılaşmış olan eriyik deterjanları kolayca sökerek makinenizi temizliyor. Bu işlem bittikten sonra çamaşır makinenizi yine en yüksek devirde çalıştırın ve duru su ile çalkalama yapın.
Çamaşır makinesi temizliği için yapabileceğiniz bir diğer yöntem de çamaşır makinenizi düşük devirde çalıştırmak ve çalışırken deterjan ekleme gözünden çamaşır suyu eklemek. 2 su bardağı çamaşır suyu ekleyip yaklaşık 45 dakika çalıştırdığınızda makinenizi temizlemiş olursunuz. Çamaşır suyu ile düşük devirde yapacağınız yıkama sonrasında duru su ile çalkalama yaparak makine temizliğini tamamlamış olursunuz.

Çamaşır Makinesi Temizliği İçin Önerilen Ürünler

Çamaşır Makinesini Kirlenmekten Nasıl Korurum?

Çamaşır makinesi, sürekli kullanım nedeni ile sürekli deterjana maruz kalmaktadır. Bu durum belirli süreler sonunda çamaşır makinesi kazanı içinde, su alma borularında, su drenaj borularında birikintiler ve kalıntılar meydana geliyor. Bu durum, bir yandan çamaşır makinenizin verimini düşüren bir yandan da yıkadığınız çamaşırların istediğiniz temizlikte olmasını önler. Bu durumu önlemek ve çamaşır makinesinin kullanım ömrünü uzatmak içi yapmanız gereken iki yöntem var.
1 ) Öncelikle her çamaşır yıkama işlemi sonrasında çamaşır makinenize biraz çamaşır suyu ekleyerek 15 dakikalık hızlı ve kısa yıkama işlemi yapmalısınız. Bu işlem çamaşır yıkama sırasında makine içinde kalan deterjan kalıntılarının temizlenmesini sağlar. 
2 ) Çamaşır makineninizi haftalık olarak temizleyici sıvı ile çalıştırabilirsiniz. Özel olarak hazırlanan ve satılmış olan bu temizleyici sıvıyı deterjan gözüne ekleyerek 2 saatlik uzun süreli yıkama yapabilir, çamaşır makinenizin içerisinde kalmış olan kalıntıları temizleyebilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Hangi Aralıklarla Temizlenmelidir?

Çamaşır makinesi temizliği belirli periyotlarda yapılması gereken bir işlemdir. Ancak bu periyotlar çamaşır makinesi kullanım sayısına ve kullanım sürelerine göre değişebilir. Genel olarak çamaşır makinesi temizliği ayda bir kez uzun yıkama şeklinde yapılmalıdır. Bu şekilde yapılacak çamaşır makinesi temizliği ile çamaşır makinenizin daha sağlıklı bir şekilde kullanabilir, kullanım ömrünü uzatabilirsiniz. 

Çamaşır Makinesi Dış Temizliği

Çamaşır makinesi iç kısmını temizlemek kadar dış kısmını temizlemek de çok önemlidir. Makine dış yüzeyi sürekli nemli ve ıslak çamaşırlar ile temas halinde olduğu için çok kısa sürelerde paslanır, yüzey parlaklığını kaybeder. Bu nedenle dış yüzey temizliği yapılması çok önemlidir. Çamaşır makinesi temizliği için korozyona karşı dayanıklı ve parlaklık artırıcı sıvılar kullanarak dış yüzey temizliği yapılmalıdır. Nemli bir bez yardımı ile korozyona karşı dayanıklılık artıran sıvıyı tüm yüzeye yedirerek silme işlemi yapmalısınız. Bu işlem sonrasında kuruması için 20 – 25 dakika kadar kurumasını beklemelisiniz. Bekleme sonrasında yine kuru bir bez ile dış yüzeyi silerek yüzey temizleme işlemini tamamlamış olursunuz. 
Çamaşır makinesi dış yüzey temizliği için her yıkama sonrasında kuru bir bez ile silmelisiniz. Çamaşır makinesi dış yüzeyinin nemli kalması demek çamaşır makinenizin yüzey parlaklığının çok hızlı bir şekilde kaybolması, paslanması anlamına gelir. Bu nedenle temizlik işlemini her yıkama sonrasında yapmalısınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir