Nasıl

Uyuz Hastalığında Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Uyuz Hastalığında Ev Temizliği

Yazı İçeriği

Uyuz hastalığında ev temizliği nasıl yapılır, uyuz olan ev nasıl temizlenir, uyuz ev temizliği nasıl yapılır ? Eğer siz de bu araştırmayı yapıyorsanız, evinizin temizliği ile ilgili bazı problemleriniz var demektir. Bulaşıcı bir hastalık olan uyuz hastalığı; hayvanlarda yaşayan sarcoptes scabei adlı böceklerin insana bulaşması ile oluşur. Ciltte kaşıntı ile kendini belli eden bu hastalık önlem alınmadığında çok kısa süre de çok hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Uyuz rahatsızlığı başladığı andan itibaren çok titiz bir şekilde temizlik yapılmalı, bu böceklerin yaşam alanları sonlandırılmalı ve yayılmasının önüne geçilmelidir.

Evde uyuz rahatsızlığı olan biri olduğu anlaşıldığı zaman uyuz hastalığı ev temizliği yapılmalıdır. Temizlik malzemeleri toptan satış sitesi olarak  Uyuz hastalığında ev temizliği için yapmanız gereken temel tedbirleri sizler için hazırladık.

Ürün Kategorilerimize ve Popüler Ürünlerimize Göz Atın :

Adım Adım Uyuz Hastalığında Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Uyuz için ev temizliği , sonrası için çok önemli tedbirler arasında yer almaktadır. Peki Uyuz olan ev nasıl temizlenir , uyuz ev temizliği nasıl yapılır birlikte bakalım:

  • Uyuz hastalığı bulunan kişilere ait elbiseler, çarşaflar, havlu ve giysiler 65 derece de yıkanmalı ve güneş altında kurutulmalıdır.
  • İlgili kişinin yaşam alanı olarak kullandığı yerler havalandırılmalı ve güneş alması sağlanmalıdır.
  • Evinizde yer alan zemin üzeri halıları, kilimleri toplanmalı ve profesyonel temizlik ekibi tarafından yıkanmalı, kurutulmalıdır. 
  • Evde bulunan herkes sürekli olarak ellerini yıkamalı dezenfekte etmelidir. 
  • Uyuz hastalığının başlamasından sonra profesyonel dezenfekte ve temizlik ekipleri evinizi ilaçlamalıdır.
  • Uyuz böceklerine karşın etkili olan ilaçları buhar yolu ile evinize enjekte eden ekipler, uyuz böceklerinin ölmesini sağlarlar.
  • Evinize ilaçlama ekiplerini sokmak istemiyorsanız uygulayabileceğini bir diğer yöntem elma sirkesi kullanımıdır.
  • Elma sirkesini nemli bir bez yardımı ile evinizin her yerini silerek yedirebilir ve uyuz böceklerinin yaşam alanlarını sonlandırarak bu böceklerden kurtulabilirsiniz. 

Uyuz Koltuklardan Bulaşır Mı?

Uyuz böcekleri, kendilerine yaşam alanı olarak buldukları her alandan yayılabilirler. Bu alanlar, evinizin kapı altları, pencere pervazları, koltuklarınız, yataklarınız, elbise dolaplarınız olabilir. Bu nedenle bu alanların tamamından uyuz hastalığı yayılabilir. Evinizde bulunan koltukları ve yatakları düzenli periyotlarda temizlemeli, evinizi havalandırmalı ve riski en alt düzeye indirmelisiniz. 
Evinizde bulunan tüm mobilyalardan, tüm elbiselerden uyuz yayılabilir. Bu durumda yapılması gereken tüm eşyaları yıkamak, tüm mobilyaları ilaçlamak veya sirkeli su ile silmek, odaları havalandırmak ve odaya bol bol güneş ışığı girmesini sağlamaktır. 

Uyuz Tuvaletten Bulaşır Mı?

Uyuz böcekleri için yaşam alanları çok önemlidir. Özellikle nemli alanlarda daha hızlı ürerler ve daha hızlı yayılım sağlarlar. Evinizde bulunan banyo ve tuvalet gibi alanlar uyuz böceklerinin yayılımı için en ideal alanlardır. Bu nedenle evinizde bulunan tuvalet ve banyo gibi alanların temizliğini ve havalandırmasını düzenli olarak yapmalısınız. 

Uyuz İçin Kullanılacak Temizleyiciler

Uyuz hastalığında evinizde kullanabileceğiniz en önemli temizlik ürünü asidik yapısı ile uyuz böceklerini öldüren sirkelerdir. Sirkelerin asidik yapısı, uyuz böceklerine yaşam imkanı vermemektedir. Bu nedenle evinizde uyun temizliği yapmak istediğinizde yapmanız gereken sirkeli su hazırlamak ve evinizin her yerini detaylı bir şekilde silmektir. Ayrıca evinizde günlük kullanım eşyaları olan çarşaflar, nevresimler ve diğer havlu gibi eşyaları sirkeli su içinde beklettikten sonra 65 derece de yıkamalısınız.

Uyuz Hastalığında Ev Temizliği : Evinizi Havalandırın

Uyuz hastalığını tespit ettiğiniz andan itibaren yapılması gereken evin sterilize edilmesi ve havalandırılmadır. Sirkeli su ile evinizin her yerini sildikten veya profesyonel bir ilaçlama şirketinden ilaçlama hizmeti aldıktan sonra yapılması gereken evin havalandırılmasıdır. Evinizi havalandırmadığınızda evinizde kalan ve yaşamaya devam eden uyuz böcekleri için ideal yaşam alanları oluşmaya başlayacaktır. Bu durumu engellemek ve kalan uyuz böceklerinin ölmesini sağlamak için sabah gün doğumu ile birlikte evinizi havalandırmalı, güneş ışıklarının evinize girmesini sağlamalısınız. Bu sayede uyuz için evinizi temizledikten sonra amacınıza ulaşabilirsiniz.

Uyuz Temizliğinde Çamaşır Suyu Kullanılır Mı?

Evinizde uyuz hastalığı temizliği yapmak için kullanabileceğiniz temizlik sıvılarından biri de çamaşır suyudur. Çamaşır suyu özellikle elbiselerin, havluların ve nevresimlerin yıkanmasında kullanılmaktadır. Eğer isterseniz evinizi sirke yerine çamaşır suyu ile de silebilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken en temel nokta çamaşır suyunun kumaşlar üzerindeki renk kaybedici etkisidir. Bu nedenle koltuk, oturma grubu gibi mobilyaları çamaşır suyu ile dezenfekte etmemelisiniz. Zeminler, duvarlar, tuvalet, banyo gibi alanları çamaşır suyu kullanarak dezenfekte edebilirsiniz. 

Uyuz hastalığı basit gibi görünen ancak gerek anlamda ciddi riskler barındıran bir hastalıktır. Bu nedenle evinizde uyuz böcekleri tespit ettiğiniz andan itibaren gecikmeden uyuz temizliği yapmalısınız. Uyuz temizliği ile kısa süre de sonuç alacak, evinizdeki uyuz hastalığı etkenlerinden kurtulmuş olacaksınız. İlgili Yazı: Otel Temizlik Malzemeleri

Uyuz mikrobu evden nasıl temizlenir?

Uyuz hastalığı bulunan kişilere ait elbiseler, çarşaflar, havlu ve giysiler 65 derece de yıkanmalı ve güneş altında kurutulmalıdır. İlgili kişinin yaşam alanı olarak kullandığı yerler havalandırılmalı ve güneş alması sağlanmalıdır. Evinizde yer alan zemin üzeri halıları, kilimleri toplanmalı ve profesyonel temizlik ekibi tarafından yıkanmalı, kurutulmalıdır.

Uyuz için ev ilaçlama gerekir mi?

Uyuz hastalığı temas yoluyla bulaştığı için, uyuz olan kişinin temas ettiği yatak, yorgan, yastık, havlu gibi kişisel eşyalarının hastalıktan kurtulması için uyuz ilaçlaması yapılması gereklidir.

Kolonya uyuzu öldürür mü?

Uyuzda sirke tedavisi en sık uygulanan bitkisel tedavi yöntemidir. Ayrıca tuz, zerdeçal, kolonya, çay ağacı yağı ve aloe vera uygulaması gibi farklı bitkisel tedavi seçenekleri de mevcuttur. Ancak özel uyuz ilaçları kolonyadan daha fazla etkili olacaktır.

Uyuz sıcak mı sever soğuk mu?

Uyuz paraziti taşıyan insanlarla temas etmek hastalığın bulaşmasına neden olur. Özellikle parmak araları ve koltuk altı bölgelerini tercih eden uyuz geceleri ve sıcak banyo sonrası kendisini şiddetli kaşıntı şeklinde göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir