Nasıl

Parke Temizliği İçin Ne Kullanılır ?

Parke Temizliği İçin Ne Kullanılır

Yazı İçeriği

Parkeler evlerdeki temizlenmesi gereken önemli alanlardan biridir. Bu tür ortamlar temizlenirken kullanılacak malzemelere dikkat edilmelidir. Kolay gibi görünmesine rağmen parke temizliğinde uygun ürün kullanılmadığı takdirde yer yer leke ve izler kalabilir. Bu nedenle doğru deterjanlar kullanılmalı ve hijyen sağlanmaya da dikkat edilmelidir. Parke Temizliği İçin Ne Kullanılır ? Araştırıldığında çeşitli ürünlerden söz edilebilir. Bu tür ürünler kimyasal içerikli olabileceği gibi evde yapılan doğal malzemeler de temizlikte işe yarar sonuçlar verir.

Parkelerin temizlik işlemleri diğer alanlarla kıyaslandığında biraz daha kolaydır. Bu nedenle ılık su ve evdeki malzemelerle hazırlanacak doğal temizlik ürünleri kısa sürede parke temizliği yapılmasını sağlayabilir.

Sirke ev temizliği sırasında her alanda kullanılabilen bir malzemedir. Mutfaktan banyoya ya da parkelere kadar geniş bir alanda sirkenin gücünden yararlanılabilir. Ahşap alanlarda oluşan kirlerin yok edilmesinde sirke etkili bir üründür.

Diğer bölgelerle kıyaslandığında evdeki parkelerin temizlenmesi daha basit görünür. Ilık bir sirkeli su parkelerin temizlenmesi için yeterli olabilir. Bunun yanı sıra sirkenin önemli özelliklerinden biri de ahşapta parlaklık etkisi yaratmasıdır.

Parkeler silinmeden önce detaylı bir şekilde tozları süpürülür. Ahşap parkeler için olduğu gibi laminat parkeler için de süpürme işleminin etkisi oldukça fazladır. Bu yöntemle kalıcı bir temizlik sağlamak kolaylaşır.

Parke Temizliğinde Kullanılan Malzemeler

Parke Temizliği İçin Ne Kullanılır ? Merak edilirken ılık sirkeli suyun içine Arap sabunu eklendiğinde daha etkili bir sonuç elde edilebilir. Silme işleminin ardından ise duru bir su ile yerlerin silinmesi önerilir. Bu sayede yerdeki kalıntılar tamamen giderilebilir.

Parke temizliği yaparken kimyasal ürünler kullanmak istemeyenlerin evde bulunan birkaç malzeme ile temizlik ve dezenfekte işlemini yapabilmesi oldukça kolaydır. Bunun için elma sirkesi, ılık su, limon ve bir parça zeytinyağı yeterli olur.

Bu tür karışımlar hazırlandıktan sonra yerler silinmeli ve ardından da durulanmalıdır. Parkelerde istenilen parlaklık bu sayede sağlanabilir. Kimyasal ürün kullanılacaksa Arap sabunu türünde içeriğe sahip olan ahşap yüzey temizleyiciler etkili sonuçlar vermesi bakımından tercih edilebilir.

Ayrıca sıvı bulaşık deterjanı da parke temizliğinde sıklıkla kullanılan bir üründür. Parkeler silinmeden önce detaylı bir şekilde süpürülmesi gerekir. Bu sayede tozlanmanın giderilmesi sağlanırken uzun süre etkisini sürdüren bir temizlik yapılmış olur.

Parke Temizliğinde Kullanılan Malzemeler sayesinde parkelerin yıpranmadan kalması sağlanabilir. Ahşap parkeler temizliği kolay gibi görünmesine rağmen düzenli bakım yapılmadığında kısa sürede yıpranabilen malzemelerdir. Bu nedenle temizlik ve bakımlarına önem verilmelidir.

Ahşap malzemelerde dikkat edilmesi gereken konulardan biri de zeminin ıslak bırakılmamasıdır. Islaklık parkelerin yüzeyinde bozulma, dokusunda değişme ve kabarıklık yapabilir. Parkeler temizleneceği zaman elektrik süpürgesi ile sık sık tozunu almak önerilir. Bunun yanı sıra belli aralıklarla da yüzeyleri silinebilir.

Parke Ne İle Temizlenmeli ?

Parke Temizliği İçin Ne Kullanılır ? Birçok kişi için merak konusudur. Parke temizliğinde elektrik süpürgesi en önemli araçlardan biridir. Toz alınmadan temizlenen bir parkenin zamanla bozulması kaçınılmaz olur.

Parkeler süpürüldükten sonra mikro fiber bez aracılığı ile silinmelidir. Bu bezler yumuşak dokusu sayesinde parkelerde hasar yapmaz. Ayrıca derinlemesine temizlik yapılmasını sağlar. Ahşap temizleme ürünleri mikro fiber bezler aracılığı ile etkili bir temizlik yapar.

Ilık suyun içine karıştırılan ahşap temizleme malzemeleri etkili bir temizlik ürünüdür. Bunun yanı sıra Arap sabunu da parkeler için oldukça yararlıdır. Sirke parkenin parlaklığı ve hijyeni için tercih edilebilecek doğal bir üründür.

Parke Ne İle Temizlenmeli ? Sorulduğunda verilebilecek birçok yanıt bulunur. Temizlik yapılırken doğal ya da kimyasal içerikli ürünlerden hangisinin tercih edileceği önemlidir. Doğal ürünler evde kolayca hazırlanabilen ve her an el altında olabilecek malzemelerdir.

Bunun yanı sıra piyasada satılan ahşap temizleyiciler de istenilen sonuçları vermesi bakımından tercih edilebilir. Doğal ürünler arasında yer alan sirke aynı zamanda bakterileri yok etme gücüne de sahiptir. Bu özelliği sayesinde evin her noktasında tercih edilebilen bir temizlik malzemesi olarak sirke öne çıkar.

Bebek şampuanları da parkeler için uygun temizlik ürünlerinden biridir. Ahşap parkelerden farklı olarak laminat parkeler için de uygun temizlik ürünlerini kullanmak gerekir. Ayrıca laminat parkelerin üzerine sıvı dökülmesi halinde kurulama ihmal edilmemelidir. Islak kalan parkelerde kabarma sorunu ile karşılaşılması kaçınılmazdır. Parke Temizliği İçin Ne Kullanılır başlıklı yazımız gibi diğer farklı alanlardaki içeriklerimiz için blog bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir