Nasıl

Yeni Sıfır Ev Temizliği İçin Gerekli Malzemeler

Yeni Sıfır Ev Temizliği İçin Gerekli Malzemeler

Yazı İçeriği

Yeni teslim alınan evlerde inşaat malzemelerinden oluşan atıklar, kireç lekeleri, toz, silikon izleri olabilir. Sıfır ev temizliği yapılırken normal işlemlerin dışında da bazı çalışmalara gerek olabilir. Yeni Sıfır Ev Temizliği İçin Gerekli Malzemeler her zaman kullanılanlardan bazı noktalarda ayrılır. Bunun yanı sıra fayanslar, banyo ve mutfak alanları temizlenirken kimyasal ürünler kullanıldıktan sonra doğal malzemelerle son kez üzerinden geçilebilir.

Yeni teslim edilmiş bir evde çok fazla miktarda temizlik işi olabilir. Bu tür işlemler için profesyonel temizlik hizmeti alınabileceği gibi yardımcı bir çalışan aracılığı ile de evler temizlenebilir. Bu tür bir temizlik işlemi sırasında yeterli miktarda malzemeye sahip olmak önemlidir. Ayrıca kullanılacak bezlere de dikkat edilmelidir.

Temizlik işlemine başlamadan önce bazı malzemelerin temin edilmesi çalışmanın seri bir biçimde yapılmasını sağlar. Özellikle elektrik süpürgesi gibi cihazlar işin kolayca yapılabilmesi için gerekir. Bunun yanı sıra toz maskesi gibi ürünler de sağlık açısından ihmal edilmemesi gerekenler arasındadır.

Temizlik işlemi sürerken ellerin zarar görmemesi için eldiven kullanılması ve çalışma sırasında iş kıyafetlerinin giyilmesi de kolaylık yaratır. Fayanslarda birikintiler oluşmuşsa bunların da bulaşık teli gibi sert malzemelerle ovulması gerekli olur.

Sıfır Ev Temizliğinde Hangi Malzemeler Kullanılmalı ?

Sıfır ev temizliği yapılırken kullanılacak malzeme listesi bilinirse daha hızlı ve kolay bir şekilde çalışılabilir. Bu tür bir temizlik çalışması sırasında ihtiyaç duyulacak malzemeler de çeşitlidir. Fırçalar, kova ve deterjanlar temizlik sırasında ihtiyaç duyulabileceklerden bazılarıdır. Yeni Sıfır Ev Temizliği İçin Gerekli Malzemeler işin kolay yürütülebilmesi için gerekir.

Çalışırken düzenli ve planlı olmak seri hareket etmeye imkân yaratır. Bu nedenle çalışma öncesinde program yapmak işe yarar. Malzemeler de belirli bir yerde ve bir arada olduğunda işlem sırasına uygun olarak kullanılması kolaylaşır.

Çalışmaya başlarken eldiven kullanımına dikkat edilmeli ve toz maskesi gibi koruyucu araçlarla önlemler alınmalıdır. Daha sonra ise işe süpürme işlemi ile başlanır. Süpürme sayesinde etrafta yer alan döküntüler, tozlar ortadan kaldırılır.

Temizliğe geçiş sürecinde etrafta toz ve atık olmaması önemlidir. Temizlik işlemine geçilirken pencereler üzerinde yer alan bantların unutulmaması gerekir. Bu bantlar alındıktan sonra yerlerinde iz kalmışsa silme işlemleri sırasında bunlar yok edilebilir.

Sıfır Ev Temizliğinde Hangi Malzemeler Kullanılmalı ? Merak edilenler arasındadır. Bu malzemeler sayesinde kolaylıkla ve kısa sürede boş ve yeni evler temizlenebilir. Dolap içleri ve çekmeceler temizliğe başlamadan önce süpürülmeli ve etrafta atık malzeme olmadığından emin olunmalıdır.

Daha sonra ise silme işlemlerine başlanabilir. Elektrik süpürgesi toz ve atık malzemeler süpürülürken önemli bir işi yerine getirir. Büyük atıklar içinse faraş ve süpürge gibi malzemeler kullanılarak bir poşet içinde bunlar toplanabilir.

Sıfır evlerin banyo ve mutfak gibi alanlarında silikon ve benzeri malzemelerin kalıntıları olabilir. Bu tür izlerin yok edilebilmesi için temizlik sırasında ovma ya da kazıma işlemine gerek duyulabilir. Derz tozu varsa fayanslarda bunların fırçalanması da unutulmamalıdır.

Yeni Evlerde Kullanılacak Temizlik Malzemesi

Yeni Sıfır Ev Temizliği İçin Gerekli Malzemeler kirleri çıkarıcı özelliğinin yanı sıra temizlik ve hijyen için de uygun olmalıdır. Bu malzemeler sayesinde tozlar süpürülebilmeli, etrafta olan atıklar kolayca toplanmalıdır. Pencere ve duşa kabin gibi alanlarda yapışkanlı malzemeler sökülmeli ve ortaya çıkan izler de silinerek ortadan kaldırılmalıdır.

Eşikler, elektrik prizleri temizlik sırasında atlanmamalıdır. Kapı pervazları, cam ve aynalı alanlar için de özel bezler gerekebilir. Kalorifer petekleri ya da farklı ısıtma ve soğutma sistemleri temizlenirken de kullanılan malzemelere dikkat edilmelidir.

Yeni Evlerde Kullanılacak Temizlik Malzemesi deterjanlar, doğal sirke ve sabundan oluşan su karışımları olabilir. Sıfır ev temizliği yapılırken gerekli pek çok malzeme vardır. Bunlar eksiksiz ve tam olduğunda ise işin hızla tamamlanabilmesi kolaylaşır. Yeni sıfır evler temizleneceği zaman gerekli olan malzeme listesi aşağıdaki gibidir:

 • Elektrik süpürgesi
 • Plastik eldiven
 • İş elbisesi
 • Toz maskesi
 • Kova
 • Faraş
 • Fırça
 • Sünger
 • Bulaşık telleri
 • Kova
 • Kazıma aletleri
 • Kâğıt havlu
 • Kurulama bezleri
 • Toz alma bezleri
 • Islak zeminler için fırça ve çekçek
 • Temizlik malzemeleri
 • Deterjanlar kimyasal içerikli ise dikkatli çalışılmalıdır
 • Doğal ürünlerden elde edilmiş temizlik malzemeleri (Sirke, karbonat, limon, ılık su, Arap sabunu )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir